Sacii mei cu păcate
Orişicare pui de dac,
Cu păcate are-un sac;
Eu am doi saci cu păcate:
Unu-n faţă, altu-n spate.
Orişicare pui de dac,
Cu păcate are-un sac;
Eu am doi saci cu păcate:
Unu-n faţă, altu-n spate.
Când văd ce mult minţiţi poporul,
Aş sparge, zău, televizorul,
Dar nu el este vinovat,
Ci voi, căci voi mâncaţi rahat.
Ca înţelept şi om de soi, Vă spun că-s fel şi fel de ploi. Întâi e ploaie-obişnuită, Din stropi de apă-alcătuită, Dorită de-un pământ uscat, Ce e de apă "însetat"; Ea face plantele să crească Şi florile să înflorească. Sunt ploi ce-s binefăcătoare...
Şi puterile-mi slăbesc,
Mintea, însă,-i viguroasă
Şi creează, nu se lasă.
Când scriu pamflete despre voi,
Pocnesc din "bici" pe lângă "boi";
Ce-aţi semănat o să culegeţi,
Căci doar de "bici" voi înţelegeţi.
Theódore, tu n-ai ruşine,
La proşti include-te pe tine!
Te crezi deştept şi cultivat,
Dar eşti şi prost, şi agramat.
Tu spui de alţii că sunt proşti,
Dar, chiar de tu nu recunoşti,
Lipsindu-ţi cinstea, modestia,
Îţi ilustrezi ades...
Era-ntr-o seară,-n asfinţit, Când eu la draga-mi am sosit; M-a strâns în braţe delicat Şi dulce ea m-a sărutat. Mi-a spus, oftând din inimioară: "Virginitatea-i o povară... Te rog, fă tot ce vei putea Şi scapă-mă acum de ea!" Cum sunt om bun, am...
Mi-a spus, oftând, o domnişoară:
"Virginitatea-i o povară".
Cum sunt om bun, am sărutat-o
Şi de "povară" am scăpat-o...
Gândeşte-te, prin votul tău
Tu poţi să-mi faci şi mie rău,
Când tu votezi iresponsabil
Şi-alegi un om ce-i mizerabil.
Pe pana mea de scriitor,
E-aşa de grasă şi rotundă,
Că dacă urcă pe-un vapor,
Vaporu-ndată se scufundă...
Manipulaţi cu TeVeRe-ul
De securişti şi Ion ateul,
Români ce au trăit ca robii
Pe Ilici l-au votat ca orbii.
Românii mei, luaţi aminte:
Nu cinstea-l face preşedinte;
E un pucist şi-un criminal,
Un trădător, un om penal.
El şcoală a...
Eu ca zodie-s Balanţă,
Sunt om drept, dar tare-n clanţă:
Niciodat' nu mă sfiesc
Adevărul să-l rostesc,
Fapt ce face-adeseori
Să am mulţi "admiratori".
Când omul este înţelept,
Cu prostul nu se ia în piept;
Cel înţelept şi cu măsură,
Cu prostul nu se ia în gură.
Cam până-acum vreo câţiva ani,
I-am preţuit pe-americani;
Când l-au ales pe terorist,
Mi s-a scârbit de ei şi-s trist.
Când l-au ales întâia oară,
Simţit-am parcă-n gât o gheară,
Eram aşa de revoltat,
Că şi-n pamflet i-am criticat....
Nici n-a trecut măcar un an
Şi-ai făcut pactul cu Satan;
La nici un an tu te-ai predat
Şi ne-ai vândut, şi ne-ai trădat.
Tu, fără nicio remuşcare,
Calci Constituţia-n picioare;
Eu văd că tu, pretins om pur,
Cu votul meu te-ai şters la...
‒ La cât de mult căcat mâncaţi,
Cum de nu vă intoxicaţi?
‒ Atunci când eşti om de rahat,
Poţi să mănânci oricât căcat.
ROMÂNIA ÎN FAŢA RUSIEI TERORISTE, CARE INVADEAZĂ ALTE ŢĂRI ŞI DISTRUGE TOT
(replică actoraşului Dan Puric şi altor extremişti putinişti care mint că România este o colonie a Occidentului: UE, NATO)
Precum, cândva, bătrânul Cato¤,
Vă spun: nu...
Pentru mine-al meu cuvânt,
Cât trăiesc e ceva sfânt;
El, cuvântul de onoare,
Îl tot calcă în picioare.
Célor ce ţara-şi trădează
Şi-mpotrivă-i complotează,
Dumnezeu să-i pedepsească,
Toată viaţa pătimească!
Ochii în cap să le crape,
Să le sece-apoi sub pleoape,
Gura să li se pocească,
Să nu poată să vorbească!
Ciorile ochii le scoată,...
Nu cred că misoginia
S-a născut în România,
Dar, ştiu chiar şi-ai noştri ulmi,
La noi a ajuns pe culmi.